Aby optymalnie wesprzeć proces leczenia choroby Fabry’ego, pacjent może, a nawet powinien sam podjąć aktywne działania.
Najważniejszym zadaniem jest regularne przyjmowanie leków.
Kolejnym ważnym aspektem jest regularne mierzenie ciśnienia krwi. Dobrze kontrolowane ciśnienie krwi może z reguły pomóc w uniknięciu powikłań sercowo-naczyniowych. Ponieważ w chorobie Fabry’ego objaw ten występuje częściej, szczególnie ważne jest monitorowanie ciśnienia krwi. Należy regularnie kontrolować ciśnienie krwi i omawiać z lekarzem wszelkie nieprawidłowości lub zmiany.
Dieta również odgrywa dużą rolę we wspieraniu procesu leczenia. Zrównoważona dieta dostosowana do potrzeb pacjenta może zmniejszyć objawy i poprawić samopoczucie. Oprócz ogólnych zaleceń pacjent może sam wypróbować, co jest dla niego dobre, jakie pokarmy są przez niego dobrze tolerowane, a jakich powinien unikać.
Ponadto ważne jest, aby zapewnić odpowiedni poziom aktywności fizycznej. Należy unikać czynności, które nasilają objawy. Ogólnie rzecz biorąc, należy unikać bardzo dużego wysiłku, takiego jak bieganie w upale lub nadmierne ćwiczenia. Aby nie obciążać niepotrzebnie organizmu, pacjent musi nauczyć się rozpoznawać swoje ograniczenia.
Więcej informacji na temat życia na co dzień z chorobą Fabry’ego i przydatnych wskazówek zawiera nasze nagranie szkoleniowe „Jakość życia u pacjentów z chorobą Fabry’ego”.