Často situácia vôbec nie je hodná toho, aby sa s ňou človek hlbšie slovne konfrontoval. Ale aj tak v nej nemusíte ostať bez slov. Núdzová stratégia pohotovej reakcie v takýchto prípadoch používa krátke odpovede, ako napríklad: „Tak, tak“, „Ale čo“, „Čo nepovieš“, „Skutočne“, „Aha“, „Vážne“.
A pre inšpiráciu zopár príkladov pohotových ľudí
Niektorí ľudia, známi svojim dôvtipom, prispeli ostrovtipnými a trefnými výrokmi k humorným konverzáciám:
Pri jednom jeho prejave v britskej dolnej snemovni zakričala na Winstona Churchilla opozičná poslankyňa zo zadnej lavice:
„Keby som s týmto mužom bola zosobášená, nasypala by som mu arzén do kávy.“
Churchill nato odvetil: „A keby som ja bol zosobášený s touto dámou, vypil by som ju.“
Keď sa kráľovná Alžbeta prechádzala so známym prírodovedcom a dokumentaristom Sirom Davidom Attenboroughom po záhrade Buckinghamského paláca, rozprávali sa o klimatických zmenách.
Dokumentarista zanietene vysvetľoval:
„O 50 rokov tu už budú rásť všetky stromy, aké existujú.”
Kráľovná nato sucho poznamenala: „To tu už nebudem.”
Thomas Gottschalk patrí k osobnostiam nemeckej televízie, ktoré sú známe tým, že vo svojich programoch vždy vystupujú s výrečnosťou, ľahkosťou a humorom.
Keď sa ho na to pýtali, odpovedal zabávač výstižne:
„Moji kritici stále zabúdajú, že som klaun z povolania, takže keď moje publikum žasne, alebo sa smeje, dosiahol som svoj cieľ.“
Cvik robí majstra: Učte sa od profesionálov
Zúčastnite sa televíznych diskusií – sami doma pred televízorom. Posaďte sa, reagujte pomocou vlastných argumentov, akoby ste boli súčasťou debaty. Pozorujte aj to, ako dôvtipne odpovedajú ostatní účastníci.
Posledná úprava: Mag.a Claudia Altmann-Pospischek, november 2018