Zurück zur Kursübersicht

Kurs Pohotová komunikácia pre onkopacientov: Lektion 1 von 7

Pohotové reakcie

„Vôbec nevyzeráš choro.“

  • „Veď ani nemám chorú tvár.“
  • „A ty vôbec nevyzeráš, že máš lekárske vzdelanie.“
  • „To, že sa snažím myslieť pozitívne a usmievať sa, ešte neznamená, že prekypujem zdravím, ani že sa mám skvele. Znamená to len toľko, že chcem čo najlepšie zvládnuť svoju situáciu.“

„Vôbec nevyzeráš choro“ – obľúbená veta, s ktorou sa onkopacienti stretávajú opakovane.

A tri možné odpovede – podľa situácie, človeka, s ktorým hovoríme, a tónu konverzácie.

Zakaždým však výstižné – raz vtipné, raz prekvapivé a inokedy zase vecné. Bez ľútosti nad tým, že sme zostali pasívni či bez slov – naopak s dobrým pocitom, že sme dokázali aktívne a presvedčivo zareagovať.

Všetky tieto odpovede možno priradiť k piatim základným technikám. Viac sa dozviete z vysvetlení a príkladov v nasledujúcich lekciách.

Aj keď majú niektorí ľudia vrodenú schopnosť reagovať spontánne pohotovo a duchaplne, ide aj o umenie, ktorého základné pravidlá sa môžete naučiť aj vy.

Zapamätajte si tri zlaté pravidlá pre pohotové reakcie:

Tri zlaté pravidlá pre pohotové reakcie

Odvaha

Občas smiete byť aj trochu bezočiví a nekonformní, nemusíte chcieť každému a vždy vyhovieť, to vám dodá sebavedomie. Pokojne buďte odvážni a postavte sa sami za seba.

Schopnosť argumentovať

Vyjadrite svoje argumenty. Ak dokážete aj v ťažkých situáciách pokojne obhájiť svoj názor, okolie vás bude viac rešpektovať.

Humor

Zachovajte si zmysel pre humor. Namiesto toho, aby ste brali tú či onú poznámku príliš osobne, zasmejte sa – občas aj na sebe. Neznamená to tlačiť sa umelo do veselosti. Skôr trénovať schopnosť poodstúpiť – hoci len na chvíľku – z ťaživej situácie a odľahčiť ju humorom.

Cvik robí majstra

Tak ako všetko, aj pohotové reakcie si vyžadujú cvik. Ak budete pravidelne trénovať zvládanie takýchto mentálnych a verbálnych (slovných) výziev, budú vaše vyjadrovacie schopnosti rýchlo rásť. V každej lekcii nájdete popri informáciách k jednej zo základných techník aj tipy a triky na trénovanie pohotovosti.

Posledná úprava: Mag.a Claudia Altmann-Pospischek, november 2018

Bewerten

Ihr Feedback hilft anderen Nutzern die für sie passenden Kurse zu finden.

Würden Sie diesen Online-Kurs empfehlen?

4.9/5 (8)

Zur Kursübersicht
Die Kurse sind kein Ersatz für das persönliche Gespräch mit Ihrer Ärztin/Ihrem Arzt, sondern ein Beitrag dazu, PatientInnen und Angehörige zu stärken und die Arzt-Patienten-Kommunikation zu erleichtern.

Experten-Sprechstunde: Corona-Impfungen für chronisch Kranke

Prim. Priv.-Doz. Dr. Bernd Lamprecht informiert Sie über die neuesten Erkenntnisse zu Corona-Impfungen.

Reichen Sie jetzt anonym Ihre Frage ein.

Die Teilnahme ist kostenlos und ohne Anmeldung möglich.

ZUR SPRECHSTUNDE

selpers Gesundes Lernen

Immer informiert

Ja, ich möchte den Newsletter von selpers abonnieren und regelmäßig über Blogbeiträge, Online-Kurse und Veranstaltungen informiert werden.