Asi každý onkologický pacient už zažil situáciu, keď ho nepremyslená alebo netaktná, aj keď často nie zle mienená, poznámka či otázka zasiahne tak, že zostane v prvom momente, a prípadne aj neskôr, bez slov. Pritom by bolo možné povedať tak veľa – o samotnom ochorení, o liečbe, aj o tom, ako skľúčene sa človek cíti. Myšlienky plynú, ale z úst nič nevyjde.
Chcelo by to výstižnú, duchaprítomnú odpoveď, ktorá podľa potreby odľahčí situáciu, umožní pokračovať v rozhovore či poskytne čas na premýšľanie.
Čo si pod tým predstaviť? Podľa Wikipédie možno pohotovosť označiť aj ako obratnosť, šikovnosť a schopnosť rýchlo reagovať – ide teda o bezprostrednú, priliehavú a často aj vtipnú reakciu, ktorá svedčí o duchaplnosti a inteligencii či dôvtipe. Neznamená to však útočiť či bojovať proti niekomu – na druhej strane často nestojí nepriateľ, ale človek, ktorý sa len práve nevie úplne vcítiť do vašej situácie a vhodne zareagovať.
Pohotoví ľudia majú takmer na každú otázku hneď poruke trefnú odpoveď. V ošemetných či neočakávaných situáciách dokážu reagovať suverénne a sebavedome. Využitie takejto schopnosti v komunikácii by sa hodilo aj onkopacientom.
Vedieť rýchlo reagovať nemusí byť len danosť – je to aj zručnosť, ktorá sa dá naučiť, natrénovať. Tento online kurz vám v tom môže pomôcť. Dôležité je vyzbrojiť sa trpezlivosťou – a s trochou cviku sa v budúcnosti budete aj vy pri necitlivých komentároch a otázkach cítiť menej zaskočení a viac pripravení reagovať.